Server Veri Kurtarma

Server Nedir ?
 
Sunucu diğer adıyla Server, herhangi bir ağ üzerinde bir programı veya bir bilgiyi farklı kullanıcılara/sistemlere paylaştıran/dağıtan donanım veya yazılıma verilen genel isimdir. Burada temel nokta, sunucuların bir bilgisayar ağına bağlı olması.
 
Server veri kurtarma,
Donanımsal olarak sunucuların, sorunsuz çalışmak üzere inşaa edilmiş, güvenilir, çoklu kullanıcıya hizmet eden bilgisayar sistemleri olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, PC Labs'ın bulunduğu bilgisayar sistemi bir sunucudur ve bu bilgiler Internet aracılığı ile siteyi ziyaret edenlere bilgiler dağıtılır/paylaşılır. Bilgisayar sunucularının yanında, yazılım sunucuları da mevcut. Örneğin, MySQL Server bir veritabanı sunucu yazılımıdır ve bunu bir sunucuya yüklediğimiz zaman bu sunucuya genellikle database server veritabanı sunucusu deriz.
 
 
Neden Sunuculara İhtiyacımız Var ? Sunuculara olan ihtiyaç, işlerimizi bilgisayar sistemleri vasıtasıyla yaptığımız ve bilgileri bu sistemlere depoladığımız zamanlarda ortaya çıkıyor. Günümüzde bilgisayar sistemlerinin kullanımını tartışmamıza bile gerek yok. Arrtık bir çok işletme bilgilerini merkezi noktada saklıyor ve bilgileri şuıbelerine/müşterilerine bu merkezden dağıtıyor. Merkezde bu bilgi saklama görevini yapan, sürekli çalışır halde olması gereken bilgisayar sistemi sunucudur.
 
Günümüzde, bilgisayar sistemlerinin sürekli çalışmasının çok önemli olduğu finans, sağlık, eğitim gibi sektörler var. Bu sektörlerde çok ufak zaman kayıpları, inanılmaz boyutta iş ve para kaybını beraberinde getirebiliyor. Hele hele bilgileri bütünlüğü ve sorunsuz bir şekilde saklanabilmesi firmalar için çok daha önemli hale geldi. Bir bankanın son 1 saat içerisinde yapılan işlemleri sunucu arızası nedeniyle kaybettiğini düşündüğünüzde, ortadaki kaybı görmek oldukça kolay olacaktır. Düzgün işlemeyen bilgisayar sistemlerinin bile çok para ve iş kaybına neden olduğunu zaman zaman canlı örnekleriyle görüyoruz.
 
Server Veri Kurtarma
 
Günümüzde serverler, modern iş dünyasının omurgasını oluşturuyor. Bunlar, günlük işlemleri saklayan depolama birimleridir. Şirketlerin değerli bilgilerini korumak amacıyla gerekli önlemler alınsa bile, önceden tahmin edilemiyeceği için önlenemez. Sunucularda saklanan bireysel ortamlarda, kişisel bilgisayarlardaki ve iş istasyonlarındaki disklerde aynı hata noktaları görülebilir. Ayrıca modern sunucu depolama sistemlerinin artan karmaşıklığı da daha fazla veri kaybı durumları oluşturabilir. Bu anlamda serverlar bir kraliçe arıya benzetilir. Binlerce kullanıcının ulaşmaya çalıştığı ancak verilerine ulaşamadığı serverler üzerinde kurtarma çalışmaları yapmaktayız. Bu tür sunucuların düzenli olarak yedeklenmesi ve meydana gelecek bir çok hasar için önlemler alınması gerektiği halde ülkemizde ve dünyada bir çok server hataları ile karşılaşmaktayız. Veri kurtarma sonrasında geriye getirilen tüm veriler yine eşit şartlara sahip ortama transfer edilerek server veri kurtarma tamamlanmaktadır.
 
Raid server veri kurtarma 
 
 
 

http://harddiskkurtarma.com.tr/veri-kurtarma/server-veri-kurtarma.html