Silinen Verileri Kurtarma

Harddiskten silinen veriler tekrar geriye alınabilir mi?  

veriler disk yapısında genel olarak adreslendirme dediğimiz bölümlerden kaldırılmaktadır. Kimi zaman herhangi bir müdahalede bulunmadığınız halde bir takım verileri oluşturduğunuz adreslerde bulamayabilirsiniz. Yada sabit diskinizde ayırdığınız bölümlerin içeriğini göremediğiniz zamanlarda olabilir.

Öncelikle işletim sistemlerinde görsel klasör masaüstü veya belgelerim gibi alanlardan klasörler oluşturur ve içersinde önemli dosya türlerini depolarız. Ancak bu tür kurtarma çalışmalarında işlemler daha farklı bir şekilde ilerlemektedir yani bizler dosyaları sizin kaybettiğiniz ortamlarda aramayız bu konu hakkında geliştirilmiş özel yazılımlarla silinen veya kaybolan dosyaların diskte bulundukları adresleri inceleyen interfaceler ve bir takım yazılımlar kullanmaktayız.

Harddisk genel olarak verileri bulundukları adresten silmek yerine, sizlere daha basit bir örnek gibi belirteceğimiz içindekiler olarak bilinen bölümden kaldırmaktadır.  Bu konuyu anlamanızı sağlayacak en kolay uygulama yolu büyük boyutlu verilerin kopyalanma süresiyle silme zamanlamasını kıyaslayarak görebilirsiniz. Aslında silindi olarak var sayılan alanda eski dosyalarınız aynı şekilde bulunmaktadır. Nitekim boş olarak var sayılan bölümler üzerine her hangi  bir veri yazılana kadar kurtarılması mümkündür. 

 

Dosya türlerini birbirinden ayırt eden yapısal bazı farklılıklar önemli farklılıklar vardır. Ve bu noktada bizlere belirttiğiniz bilinen dosya türlerinden örneğin; fotoğraf, ses, video, email, veri tabanı veya office dosyaları gibi hedef alarak oluşturulduğu tarih ve düzenlendiği zaman koşullarını baz alarak kurtarılan verilerin herhangi bir yapısal değişikliğe maruz kalmadığını ve dosya bütünlüğünü kontrol ederek tarafınıza en hızlı ve güvenli bir şekilde teslim etmekteyiz.

Önemle bu tür bir veri kaybı söz konusu olduğu takdirde disk üzerine her hangi bir veri aktarılmadan veya amatör kurtarma programlar yüklemeden bizlere diskinizde problemin meydana geldiği şekilde ulaştırılması çok önemlidir. Çünkü bu tür verilerin aktarılması sonrasında silinen dosyalarınızın bulunduğu adreslere yazılabileceği ihtimalini hatırlatmaktayız. 

Harddisk kurtarma konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmayan sıradan servisler içerisinde veri kaybı meydana gelmiş disklere bir takım yazılımlar yükleyerek sözde kurtardık dedikleri sadece adı ve uzantısı aynı olan ve içerikleri bozuk dosyaları söz konusu disklere yüklediklerinden dolayı normal koşullarda yüzde yüz kurtarılabilinecek durumda olan disklerinizi bir daha geri getirilemez bir şekilde sizlere kurtarma yapılamıyor diyerekten teslim ederler. 

Kullanıcılar bu durumlarda ne yapmalıdır ?

En başında bu tür problemler yaşamamak açısından ön bilgi sağlayarak dikkatli ve düzgün bir bilgisayar kullanıcısı olmak gerekir. Daha sonra verilerinizi bilgisayarınızın haricinde en az bir yere daha aktarmak yedekleme gerekir. Bu RAID sistemleri ile yapılabilir. Eğer hard diskiniz bozulmuş ise konusunda uzman kişilerle irtibata geçmek en önemli husustur.

 

Harddisk, SDD, Flash Disk ve benzeri depolama birimlerinden silinen, bozulan veya kaybolan önemli verilerinizi en güvenilir ve en hızlı şekilde teslim ediyoruz.