Bad Sector

Bad Sector, bir daha veri depolanamayan sabit disk üzerindeki plakanın hasar gören kısımlarıdır.Bad Sector'ler sistem performansını düşürebilir, Bad Sector'ler çoğaldıkça sabit disk depolama kapasitesi azalır.Veri aktarım, okuma/yazma hızı düşer ve önceden önlem alınmaz ise veri kayıplarına sebep olabilir.Soldaki resimde gördüğünüz gibi kırmızı kare ile işaretlenmiş bölümler Bad Sector' dür yeşil bölgeler ise sabit diskin sağlam hasar alammış bölümleridir.Veri kayıpları yaşamamak için aşağıda sıralanan maddeleri dikkate almalıyız.

Sabit diskte Bad Sector oluşmasının başlıca nedenleri ;

Aşırı Okuma/Yazma: Aşırı okuma/yazma işlemleri sabit disk üzerinde Bad Sector 'lere sebep olabilir.

Güç Hataları: Elektrik kesintileri, ani güç kesilmesi sabit disk üzerinde Bad Sector oluşmasına sebep olabilir hatta sabit diskinize ciddi hasarlar verebilir.Sık sık elektrik kesintileri olan bölgelerde veri kaybı yaşamamak için "Kesintisiz güç kaynağı (UPS)" kullanılmalıdır.

Isınma: Aşırı ısınmalara maruz kalan sabit disklerde Bad Sector 'ler oluşabilir, hatta sabit diskinizde ciddi veri kayıplarına sebep olabilir.

İşlemci Overclock: İşlemci üzerinde yapılan overclock işlemi sabit disk üzerinde zamanla Bad Sector 'ler oluşmasına sebeb olabilir.

Virusler ( Kötü Amaçlı Yazılım ): Bilgisayarınıza bulaşmış virusler sabit disklerin ilk önce önbelleklerine ve zamanla sektörlerine yayılarak Bad Sector oluşumuna hatta sabit disknizle bilgisayar arasındaki bağlantıyı koparıp ciddi veri kayıplarına sebep olabilir.