Harddisk PCB Kartı

Harddisk Kartı harddiskin tüm elektronik yönetim aksamını içermektedir yani harddisk gövdesi içerisindeki ekipmanları yönetmek ve bilgisayar ile haberleşmeyi sağlamak harddisk pcb kartının görevidir. Bilgisayar tarafından gönerilen talimatları yerine getiren ve verileri okuma veya yazma işlevlerini tamamen harddisk kartıdır bu sebeple harddisk kartının görebileceği hasar veya bozulması harddiskin işlevsiz kalması sonucunu doğurmaktadır.

Harddisk kartı her marka model kapasite ve sürüm için farklılık gösterirken zaman zaman aynı markanın aynı modelinin aynı serisinin aynı kapasiteli olanının bile kartları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple harddisk kartları neredeyse harddisk disk modellerinden bile daha çok çeşitlilik göstermektedir. Özellikle belirli markaların çok farklı çeşit kartları bulunabilmektedir.

Harddisk kartlarının en belirgin farklılıkları marka , model , parça numarası , firmware yani harddisk iç yönetim gömülü yazılımı , üretim tarihi gibi kriterlerdir ayrıca her üretici kolay yedek parça takibi için harddisk kartlarına yani harddisk pcb lerine birer kod vermektedir bu kod harddisk kartı üzerinde latin harfleri ve rakamlar ile oluşturulmuş bir koddur.

Harddisk kartı ararken harddisk kartı aranan harddiskin tüm spesifik özellikler ve harddisk kartının kodunu birleştirerek arama yapmanız zorunludur aksi taktirde bulunabilecek kartların harddiskiniz ile uyumlu çalışma olanağı bulunmamaktadır. Ayrıca harddisk kartı değişikliği birkaç vida sökülme takılması ile yapılabilecek kadar kolay bir işlem değildir , birçok durumda bu kartların değiştirilmesinde harddisk firmware güncellenmesi gerekli olmaktadır ve bu harddisk kartı değişikliği teknik bir mühendislik branşıdır, uzman olmayan , eğitim almamış veya deneyimsiz kişiler tarafından müdahalelerde harddiskinizde geri döndürülemez hasarlar ve veri kayıpları yaşanabilmektedir.